Αγαπητοί/-ές γονείς, μαθητές και μαθήτριες,

To ωράριο λειτουργίας του σχολείου είναι :

Ώρα Από Έως
8:15 9:00
9:10 9:55
10:05 10:50
11:00 11:40
11:55 12:35
12:45 13:25
13:30 14:10

**************************************************************************************

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 4818/13-09-2022 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 109161/Δ2/08- 09-2022 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2022-2023».

Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2022-2023 διοργανώνεται Ενισχυτική Διδασκαλία για μαθητές Γυμνασίου, που περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας καθορίζεται ως εξής:

- Για την πρώτη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο έντεκα (11) ώρες.

- Για την δεύτερη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

- Για την τρίτη τάξη Γυμνασίου: τρεις (3) ώρες Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρες Μαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο (2) ώρες Αγγλικά. Σύνολο δώδεκα (12) ώρες.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία καλύπτει 1-5 διδακτικές ώρες την ημέρα μετά τη λήξη του κανονικού προγράμματος. Κάθε μαθητής/τρια μπορεί να παρακολουθήσει από ένα έως και όλα τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας.

Σε κάθε τμήμα μαθήματος Ενισχυτικής Διδασκαλίας συμμετέχουν 10 μαθητές/τριες το ελάχιστο και έως 15 μαθητές/τριες το μέγιστο.

Προκειμένου το παιδί σας να συμμετέχει σε όσα μαθήματα από τα παραπάνω επιθυμείτε, παρακαλούμε να συμπληρώσετε και να μας αποστείλετε με κάθε πρόσφορο τρόπο την παρακάτω Υπεύθυνη δήλωση.

Υπεύθυνη δήλωση ενισχυτικής.

Μνημόνιο Ενεργειών για τη διαχείρηση σεισμικού κινδύνου

Μνημόνιο Ενεργειών για τη διαχείρηση καταστάσεων έκτακτης ανάγκης

Ημέρες και ώρες επικοινωνίας

Αρχές διαχείρισης ύποπτων ή επιβεβαιωμένων περιστατικών λοίμωξης

ΦΕΚ 7, 6 Ιανουαρίου 2022

learn safely

Για την προστασία της δημόσιας και ατομικής υγείας συνιστάται η επικοινωνία με το Σχολείο, για οποιονδήποτε λόγο, να γίνεται με ηλεκτρονική αλληλογραφία

Όπου αυτό δεν είναι δυνατόν, κρίνεται σκόπιμο να προηγείται τηλεφωνική συνεννόηση (2310457613) με το Σχολείο κατά τις ώρες 8.30 – 14.00.

dsc02357

Το 9ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς βρίσκεται στην περιοχή του Αγίου Ιωάννη στην Καλαμαριά.